Jön az új szochokedvezmény, így kell igazolni a jogosultságokat
Július 1-jétől ismét bővül a szociálishozzájárulásiadó- (szocho) kedvezmények köre. Az alábbiakban az új kedvezményt valamint a szociális hozzájárulási adót szabályozó 2011. évi CLVI. törvényben foglalt adókedvezményekhez szükséges igazolásokat ismertetjük.
25 év feletti és 55 év alatti mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók kedvezménye A mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető kedvezménnyel bővül 2015. július 1-jétől a szocho. kedvezmények köre. Az adókedvezmény a 25 év feletti és 55 év alatti munkavállalók esetén alkalmazható, ha a Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszeréről szóló, 2012. január 1-jén hatályos KSH-közlemény (FEOR-08) 6. főcsoport 61. csoportjába tartozó, a 7. főcsoport 7333 számú foglalkozásából a mezőgazdasági gép (motor) karbantartója, javítója munkakörben és a 8. főcsoport 8421 számú foglalkozás szerinti munkakörben foglalkoztatják őket. A kedvezmény mértéke a munkavállaló bruttó munkabérének, de legfeljebb 100 000 forintnak a 14,5 százaléka. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén a kedvezmény mértékét is arányosítani kell. Nem érvényesíthető a kedvezmény, ha – a kifizető a munkavállalót az adó megállapítási időszak egy részében nem vagy nem kizárólag mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatta, – azon hónapra vonatkozóan, amelyben a munkavállaló a 25. vagy 55. évét betölti, – továbbá ezt a kedvezményt a költségvetési szerv kifizető nem érvényesítheti. Azaz a kedvezmény a fenti munkakörök esetén érvényesíthető. A kedvezmény jogos igénybevétele igazolható többek között a FEOR-t tartalmazó munkaszerződéssel valamint munkaköri leírással. Igazolni kell továbbá azt, hogy a munkavállaló 25 év feletti és 55 év alatti. Az életkor igazolására szolgálhat például a munkavállaló hozzájárulásával a személyi igazolványáról vagy útleveléről, illetve jogosítványáról készített fénymásolat.
Gyermekgondozási díj (gyed), gyermekgondozási segély (gyes) valamint a gyermeknevelési támogatás (gyet) folyósítása alatt, vagy azt követően érvényesíthető kedvezmény A kisgyermekes, illetve a többgyermekes munkavállalók foglalkoztatását hivatott elősegíteni ez a kedvezmény. A kedvezményt a foglalkoztató az ellátásokról szóló igazolás(ok) birtokában érvényesítheti. A gyed folyósítását, vagy annak megszűnését a kormányhivatal egészségbiztosítási szakigazgatási szerve, illetve a társadalombiztosítási kifizetőhely igazolja, az ellátásban részesülő személy kérelmére. A gyes, valamint a gyet folyósítását, illetve a folyósítás megszűnését az ellátásban részesülő személy kérelmére igazolhatja egyrészt a családtámogatási kifizetőhely, valamint a családtámogatási feladatokat ellátó fővárosi és megyei kormányhivatal. Minimum három gyermek után családi pótlékra szülőként jogosult és gyedben, illetve gyesben vagy gyetben részesült/részesülő alkalmazása esetén a fenti dokumentumokon túl szükséges még annak igazolása is, hogy minimum három gyermek után a szülőnek jár a családi pótlék, amit 2015. április 1-jétől a kincstár helyett a szintén családtámogatási feladatokat is ellátó fővárosi és megyei kormányhivatal igazol.
A 25 év alatti és az 55 év feletti foglalkoztatott munkavállaló után érvényesíthető adókedvezmény A 25 év alatti, legfeljebb 180 nap biztosítási idővel rendelkező pályakezdő esetében adható kedvezményt csak az adóhivatal igazolása alapján érvényesítheti a foglalkoztató. Az adóhivatal egy alkalommal, 15 napnál nem régebbi igazolásban jelzi a munkáltatónak, hogy a 25 év alatti munkavállalója legfeljebb 180 nap biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal rendelkezik. Az igazolást az adóhivatal a foglalkoztatott személy kérelmére állítja ki. Az adóhivatal a kérelem benyújtásának napjára vonatkozóan állapítja meg, hogy a kérelmező legfeljebb 180 nap biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal rendelkezik-e. A 25 év alatti, illetve az 55 év feletti életkor igazolható többek között a munkavállaló személyi igazolványáról vagy útleveléről, illetve jogosítványáról készített fénymásolattal, amely fénymásolat elkészítéséhez szükséges a munkavállaló hozzájárulása is.
Karrier Híd Program megvalósítását célzó adókedvezmény A Karrier Híd Programban azok a személyek vehetnek részt, akik a felmentést, illetve felmondást közvetlenül megelőzően közszférában dolgoztak. Az adókedvezmény a hatósági bizonyítványban foglaltakon alapul. Az állami foglalkoztatási szerv adja ki a hatósági bizonyítványt a közszférában dolgozott személy kérelmére. A hatósági bizonyítvány a kiállításának napjától a kiállításának hónapját követő tizenkettedik hónap utolsó napjáig érvényes, amelyet a dokumentumon is feltüntetnek. A foglalkoztató a bizonyítvány birtokában és annak érvényességi ideje alatt élhet a szocho. kedvezménnyel.
Megváltozott munkaképességű személyek után érvényesíthető adókedvezmény A kedvezmény különlegessége, hogy nem csak munkaviszonyban foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személy esetén érvényesíthető, hanem olyan egyéni és társas vállalkozónál is, aki megváltozott munkaképességűnek minősül. A megváltozott munkaképességet a rehabilitációs kártya (illetve azt helyettesítő igazolás) támasztja alá, amit az adóhivatal állít ki. A kedvezményt a foglalkoztató a rehabilitációs kártya (illetve azt helyettesítő igazolás) birtokában veheti igénybe.
Tartósan álláskereső személyek után érvényesíthető adókedvezmény Tartósan álláskereső az, akit az állami foglalkoztatási szerv a kedvezményezett foglalkoztatást megelőző 275 napon belül legalább 183 napig álláskeresőként nyilvántartott. Az állami foglalkoztatási szerv az álláskereső személy kérelmére igazolja, hogy őt tartósan álláskeresőként nyilvántartotta. A kedvezmény érvényesítésének a feltétele, hogy a foglalkoztató rendelkezzen ezen igazolással.
Szabad vállalkozási zónában működő vállalkozás új munkavállalóira igénybe vehető kedvezmény A 27/2013. (II. 12.) kormányrendelet 1. melléklete tartalmazza a szabad vállalkozási zónává kijelölt települések listáját. A szabad vállalkozási zónában működő foglalkoztató az újonnan alkalmazott munkavállaló munkabérénél élhet a kedvezménnyel akkor, ha a munkavállaló lakóhelye legalább hat hónapja a szabad vállalkozási zóna területén – amit a jogszabály részletesen meghatároz – van. A fentieket többek között lakcímkártyával és munkaszerződéssel lehet igazolni.
Kutatók foglalkoztatása után járó adókedvezmény A kedvezmény doktori (PhD) vagy ennél magasabb tudományos fokozattal, vagy tudományos címmel rendelkező kutató, fejlesztő munkakör esetén vehető igénybe, vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerint doktori képzésben részt vevő hallgató vagy doktorjelölt munkavállalót foglalkoztató – vállalkozásként működő kutatóhelynek minősülő – kifizető esetén érvényesíthető. A munkakört többek között a FEOR szerint meghatározott kódot tartalmazó munkaszerződéssel, valamint munkaköri leírással lehet igazolni, míg a doktori (PhD) vagy annál magasabb tudományos fokozat, vagy tudományos cím az oklevél fénymásolatával igazolható; a fénymásoláshoz szükséges a munkavállaló hozzájárulása is.
Szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalókhoz kapcsolódó adókedvezmény A FEOR-08 9. főcsoportjába tartozó munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetén vehető igénybe a kedvezmény. A kedvezmény jogos igénybevételét igazolni lehet többek között a Fedor-számot tartalmazó munkaszerződéssel, valamint munkaköri leírással.
- Forrás: Adózóna.hu dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő