Egy-két ügyfelünk csak 20–23 év szolgálati idővel rendelkezik, esély nem lesz arra a korukat tekintve, hogy 40 év szolgálati időt szerezzenek. Arról van tudomásunk, hogy létezik a résznyugdíj. Kérdésünk, hogy mikortól kell nyugdíjaztatni magát az illetőnek. Ezt intézheti már a 20 év szolgálati idő megszerzése után azonnal, illetve mikortól lesz jogosult nyugdíjra? Majd, ha a nyugdíjkorhatárt betöltötte? Tehát 65 évesen? Vagy ha majd hamarosan kitolják a nyugdíjkorhatárt (TERV: 72 év a NAV szerint) akkor a 72. életévét betöltve jogosult a 20 év szolgálati idő után járó résznyugdíjra? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A jelenleg hatályos társadalombiztosítási szabályok meghatározzák, hogy saját jogú öregségi nyugdíj megállapítására kizárólag azon személyek esetében nyílik lehetőség, akik betöltötték a reájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárukat, továbbá kizárólag nők esetében nyugdíjkorhatárra tekintett nélkül, amennyiben rendelkeznek 40 évi jogosultsági idővel, az ún. nők kedvezményes öregségi nyugdíja.
A jelenleg hatályos jogi szabályozás szerint a társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak, aki 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.
A fentiek alapján tehát 2024. évben nyugdíjkorhatár betöltés alapján, a születési évüknek megfelelően öregségi nyugdíjra kizárólag az 1959. előtt született személyek, valamint az 1959. évben született személyek legkorábban a 65. életévük betöltésétől szerezhetnek jogosultságot.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI törvény rendelkezései szerint öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki a születési évének megfelelő öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik. Ennek alapján egy 1959. június 9-én született személy részére öregségi nyugdíjat legkorábban 2024. június 9-étől – a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése napja – lehet majd megállapítani, amennyiben ebben az időpontban 20 év szolgálati idővel rendelkezik.
Amennyiben a fent említett születési dátumú személy nem rendelkezik 20 év szolgálati idővel, de rendelkezik legalább 15 év szolgálati idővel, úgy részére öregségi résznyugdíjat lehet majd megállapítani.
A kérdésben említett személyek tehát, mivel állításuk szerint 20 évnél több nyugdíjra jogosító szolgálati idővel rendelkeznek, öregségi teljes nyugdíjra válnak majd jogosulttá 65. életévük betöltése napjától. Résznyugdíjra 15 és 19 év közötti megszerzett szolgálati idő és a nyugdíjkorhatár betöltése jogosít.
A nyugellátás megállapítására nem hivatalból kerül sor, az arra irányuló eljárást az ügyfélnek kell kezdeményeznie. A kérelmet írásban, kizárólag az erre a célra rendszeresített nyomtatvány (igénybejelentő-lap) kitöltésével, illetve elektronikus úton is előterjesztheti. Az igényt legkorábban a nyugdíjkorhatár betöltésének napját megelőző héten célszerű benyújtani.
Forrás: Adózóna