Ha egy sok éve katás egyéni vállalkozó november 1-jétől tervezi a kilépést a katából, de közben 07. hóban beszerzett egy tehergépkocsit, kizárólag vállalkozási célra, akkor hogyan alakul az értékcsökkenés-elszámolás, visszalépve az szja hatálya alá? – kérdezte olvasónk. Dr. Császár Zoltán adótanácsadó válaszolt.
A nem katás egyéni vállalkozó az egyszerűsített vállalkozási adó kivezetése óta csak a vállalkozói személyi jövedelemadózás (vállalkozói szja) és az átalányadózás közül választhat. Feltételezem, hogy jelen esetben a vállalkozói szja lenne a terv novembertől.
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 25. paragrafusának (7) bekezdése rögzíti, hogy „a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság időszaka alatt megszerzett nem anyagi jószág, tárgyi eszköz alapján az adózó az adóalanyiság megszűnése – ide nem értve, ha az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság egyéni cég alapítása miatt szűnik meg – után a jövedelem meghatározásakor az értékcsökkenési leírást a más által kibocsátott bizonylaton feltüntetett értékre, mint beruházási költségre vetítve állapítja meg”.
A (8) bekezdés c) pontja pedig kimondja, hogy a személyi jövedelemadó szempontjából költségként elszámoltnak kell tekinteni a tárgyi eszközöknek a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyként lezárt adóévre az szja-törvényszerint időarányosan jutó értékcsökkenési leírását (függetlenül megszerzésük időpontjától).
Tehát, ha például a tárgyi eszköz beszerzése 07.01-jén történt, az szja-törvény szerinti értékcsökkenés elszámolásának alapja 6 millió forint, melyet 5 éven (60 hónapon) át kell lineárisan leírni, akkor a katás időszakra 3/60 = 5%, azaz 300 ezer forint jut, a katázás utáni hónapokban pedig havi 100 ezer forint értékcsökkenés lesz elszámolható.
Forrás: www.adozona.hu