A Magyar Közlöny 2018. évi 117. számában megjelent, az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról, valamint a bevándorlási különadóról szóló 2018. évi XLI. törvény érinti a bérbeadói tevékenységet folytató magánszemélyek adózását is. Lássuk, hogyan változik a szabályozás!
Az ingatlan-bérbeadók rezsiköltsége
A jelenleg hatályos rendelkezések szerint a költségtérítés része a bevételnek, amennyiben a magánszemély önálló tevékenységet – többek között bérbeadói tevékenységet – folytat. Amennyiben a rezsiköltségekkel kapcsolatos kiadásokat a bérlő a bérbeadó részére megtéríti (a mérőórákat nem íratták át a bérlő nevére), akkor általában érdemes a költségeket tételesen elszámolni a bevétellel szemben.
Mivel az önálló tevékenységet folyatók esetében azonos jövedelemszámítási mód van, így az adózó más önálló tevékenysége esetén (például óraadás) is csak tételes költségelszámoló lehet.
2019. január elsejétől az a változás, hogy amennyiben az ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytató magánszemélyek az ingatlannal összefüggő rezsiköltségeket (például víz, gáz) továbbhárítják a bérbevevőre, akkor ez az összeg nem lesz része a bevételnek. Ez az összeg nem jelent a magánszemély esetében tényleges bevételt, mivel azokat az adott szolgáltató részére kell megfizetni [17. § (3a) bekezdés].
Adóelőleg ingatlan-bérbeadás esetén
Abban az esetben, ha a magánszemély kifizetőnek adja bérbe az ingatlanát, akkor a kifizető a magánszemély nyilatkozatának figyelembevételével köteles az adóelőleget levonni a jövedelemből.
2019. január elsejétől az ügyfélkapuval rendelkező magánszemélyek egy erre a célra létrehozott online felületen az adóelőleg-nyilatkozatot is kitölthetik majd. Ezeket a nyilatkozatokat az adóhatóság elektronikus úton, automatikusan továbbítja a munkáltató, kifizető felé, és erről visszaigazolást küld a kitöltő magánszemély részére.
Abban az esetben, ha a magánszemély írásban és elektronikus felületen is nyilatkozik, a kifizetőnek az írásban tett nyilatkozatot kell figyelembe vennie [Szja tv. 48. § (1) bekezdés].
Az Szja tv. 17. § (5) bekezdése szerint lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a más településen általa bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját, feltéve, hogy a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama a 90 napot meghaladja és a bérbevett lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységéből származó bevételével szemben költséget nem számol el, vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítették meg.
2019. január elsejétől az Szja tv. 46. § (4) bekezdésének új c) pontja értelmében a lakás bérbeadásából származó bevételből a kifizetőnek nem kell adóelőleget megállapítania (levonnia) abban az esetben, ha a bérbeadó magánszemély nyilatkozik arról, hogy az Szja tv. 17. § (5) bekezdése alapján a bérbeadásból származó jövedelmének megállapításánál figyelembe kívánja venni az általa más településen 90 napot meghaladóan bérelt lakás díját.
Kisértékű tárgyi eszközök beszerzése
2019. január elsejétől a 200 ezer forint alatti egyedi értékű tárgyi eszközök beszerzési ára a költségek között egyösszegben lesz elszámolható a beszerzés évében.
Nem változik az a szabály, hogy a 200 ezer forint feletti egyedi értékű tárgyi eszközök esetében az egyéni vállalkozókra vonatkozó rendelkezések szerint kell az értékcsökkenési leírást elszámolni.
Erdő bérbeadása
Az Szja tv. 1. számú mellékletének 9.8. pontja értelmében adómentes az erdőnek minősülő termőföld haszonbérbe adásából, valamint az erdőnek minősülő termőföldön folytatott társult erdőgazdálkodásból származó jövedelem.
Amennyiben a haszonbérbe adásra, társult erdőgazdálkodásra vonatkozó megállapodás határozatlan időre szól, akkor a jelenleg hatályos rendelkezések szerint a jogosultnak a föld fekvésének helye szerinti állami adóhatósághoz kell egy kiegészítő nyilatkozatot tennie, mely szerint a haszonbérlet, társult erdőgazdálkodás időtartama el fogja érni az öt évet. Ez nem volt életszerű szabály, mivel a gyakorlatban a termőföld haszonbérbe adásából származó jövedelem adóztatására is a helyi önkormányzat jogosult.
Az új szabály szerint a kiegészítő nyilatkozatot az erdő fekvésének helye szerint illetékes helyi önkormányzati adóhatósághoz kell benyújtani. Átmeneti rendelkezés alapján ezt a rendelkezést a 2018. január 1-jétől keletkezett adókötelezettségre is alkalmazni lehet.
Forrás: www.adozona.hu