A kérdés részletesen így szólt: 2006. évben indítottam egyéni vállalkozásomat alanyi áfamentesként, azóta is az vagyok. 2008. évben magánszemélytől adásvételi szerződéssel vásároltam vállalkozásomba egy használt tárgyi eszközt, amit most el szeretnék adni. Azzal tisztában vagyok, hogy mivel vállalkozásomban használtam és költségként elszámoltam, értékesítéskor számlát kell kiállítanom. Az első kérdésem az lenne, hogy áfásan kell-e a számlát kiállítanom attól függetlenül, hogy már a vásárláskor is alanyi mentes voltam, és egyébként is magánszemélytől vásároltam használtan adásvételi szerződéssel áfamentesen? Ha áfás számlát kell kiállítanom, akkor ha bevallom a 65-ös áfabevallás nyomtatványon a fizetendő áfát, milyen időszakra kell elkészítenem (havi, negyedéves, éves), és a bevallás első oldalán be kell-e valamilyen pontban jelölnöm, hogy alanyi mentesként miért nyújtom be? Az adóalap és adó sora pedig ugyanaz, mint a normál értékesítésnél? A tárgyi eszközt a 855903 Nyelvi magánoktatás és 855908 Nyelvi képzés ÖVTJ kódok alatti tevékenységhez használta.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Az alanyi áfamentes adóalany tárgyi eszköz értékesítés esetén nem járhat el alanyi áfamentes minőségben. Ez azt jelenti tehát, hogy ilyen esetben alanyi mentességre nem hivatkozhat, az értékesítése – fő szabály szerint – áfafizetési kötelezettséggel jár. A fizetendő áfa alapját és az adó összegét havi áfabevalláson, az értékesítés hónapját követő hónap 20-áig kell bevallania és megfizetnie.
Az egyéni vállalkozó mint egyszeres könyvvezetést folytató adóalany az áfatörvény 61. §-a alapján jogosult a fizetendő áfát az ellenérték megtérítésének napján megállapítani. Ha az ellenértéket azonban az értékesítést követő 45-ik napot követő napon sem fizetik ki, akkor ezen napot magában foglaló hónapra meg kell állapítani és be kell vallani a fizetendő áfát.
Például ha a termékeket július 20-án értékesíti, de az ellenértéket csak augusztus 15-én kapja kézhez, akkor elegendő augusztus hónapra áfabevallást beadni szeptember 20-ai határidővel. Ha az ellenértéket valamilyen oknál fogva 45 napon túl kapja kézhez akkor szeptember hónapra kell a bevallást elkészítenie és október 20-áig beadni a fenti példa alapján, mivel az értékesítéstől számított 45-ik nap szeptember hónapban telik le.
Az áfatörvény 87. § a) pontja értelmében azonban mentes az áfa alól a termék értékesítése, ha ezen terméket kizárólag úgynevezett „tárgyi” mentes tevékenységhez használták és a termék beszerzéséhez adólevonási jog nem kapcsolódott.
Az áfatörvény 85. § (1) bekezdés j) pontja értelmében áfamentes tevékenységnek számít az a szolgáltatásnyújtás, melyet tanári, oktatói tevékenységet végző ilyen minőségben nyújt az egyéb oktatás keretében, ideértve a magánóraadást is.
Az áfatörvény 85. § (2) bekezdése alapján egyéb oktatásnak minősül többek között a nemzetközileg vagy államilag elismert nyelvvizsgáztatás.
Vagyis ha a vállalkozó kizárólag államilag elismert nyelvvizsgáztatáshoz kapcsolódóan folytatta oktatói tevékenységét, s az ehhez szükséges eszközöket értékesíti, akkor az értékesítés nem jár áfafizetési kötelezettséggel.
Ha viszont a szóbanforgó eszközöket nem csupán államilag elismert nyelvvizsgához kacsolódó oktatásra használta, akkor az értékesítés után áfafizetési kötelezettsége keletkezik a fentiek szerint.
forrás: www.adozona.hu